Telefondan Modem Şifresi Değiştirme

Telefondan modem şifresi değiştirme işlemi için gereken tüm bilgiyi bu yazımızda sizlere, detaylı olarak anlatacağız. Öncelikle 3 farklı yol kullanarak modem şifresini değiştirebileceğinizi bilmenizi isteriz. Bu yollardan birincisi telefondan modem arayüzüne giriş yaparak şifre değiştirme yöntemi, ikinci yöntem kullanmakta olduğunuz internet sağlayıcı firmanın müşteri hizmetlerini aramak, üçüncüsü ise mobil uygulamadan (sadece Türk Telekom için) değiştirme yöntemidir.Telefondan Modem Arayüzüne Giriş Yaparak Şifre Değiştirme

Telefondan modem şifresi değiştirmek için internet tarayıcısı (Chrome, Safari, Explorer vb.) yüklü olan bir akıllı telefona sahip olmanız gerekir. Tüm Android, IOS ve Windows tabanlı cihazlardan modem WiFi şifresini değiştirebilirsiniz. Yazımızın devamında hem resimli hem yazılı hem de videlu şekilde modem Wifi değiştirme işlemi anlatılmıştır.

Modem arayüzüne giriş yaparak şifre değiştirme işlemi için telefonunuzu modeme WiFi aracılığıyla bağlamanız gerekmektedir. Modeme bağlı olmayan telefon ile modem arayüzüne giriş yapamazsınız.

1. Adım
2. Adım
3. Adım
4. Adım
5. Adım
6. Adım

Yukarıdaki fotoğraflarda ZyXEL marka modem üzerinden örnek verilerek modem şifresi değiştirme işlemi anlatılmıştır. Farklı modem markalarında da WiFi şifre değiştirme işlemi aynı şekilde yapılmaktadır fakat modem arayüz teması farklılık gösterebilir.

Akıllı telefonunuzda yer alan internet tarayıcısını açın ve ekranın en üst kısmında yer alan adres yazma bölümüne 192.168.1.1 yazarak aratın.

Açılan ekranda sizden istenen kullanıcı adı ve şifre, modemin arayüzüne giriş yapmak için kullanılan bilgilerdir. Kullanıcı adı kısmına “admin” şifre kısmına ise “1234”, “admin”, “ttnet”, “superonline”, “vodafone”, “turktelekom” şifrelerini yazarak giriş yapın.

Daha sonra modemin ayarlar menüsünden “Ağ” veya “Ağ Ayarları” sekmesinde yer alan “Kablosuz” seçeneğine basın.

“SSID” yazan kısım modemin WiFi listesinde gözükecek olan adıdır. Bunu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. “SSID Şifre” veya sadece “Şifre” yazan kısım ise modemin WiFi şifresini belirleyeceğiniz kısımdır. Yeni modem şifresini belirledikten sonra “Uygula” veya “Kaydet” butonuna basarak işleminizi tamamlayın.

Dilerseniz aşağıdaki Telefondan Modem Şifresi Değiştirme videosunu izleyerek de modem şifresini değiştirebilirsiniz.

Telefondan Müşteri Hizmetlerini Arayarak Şifre Değiştirme

Telefondan modem şifresi değiştirmenin bir diğer yöntemi de kullanmakta olduğunuz internet sağlayıcı firmanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Öncelikle aşağıda yer alan listeden kendi internet sağlayıcı firmanızın telefon numarasını tuşlayın ve arama yapın.

Türk Telekom 444 1 444

Vodafone 0542 542 00 00

Superonline 0850 222 0 222

Turknet 0850 288 80 80

Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmak için gereken tuşlamayı yapın. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra modem WiFi şifresini değiştirmek istediğinizi ve yeni belirlemek istediğiniz şifreyi söyleyin. Müşteri temsilcisi uzaktan bağlantı ile sizin modeminizin WiFi şifresini değiştirecektir.

Türk Telekom Mobil Uygulama İle Şifre Değiştirme

Türk Telekom’un akıllı telefonlarda kullanılabilen “Türk Telekom Online İşlemler” uygulamasını indirerek modem şifrenizi değiştirmeniz mümkündür. İlk olarak aşağıdaki linklerden uygulamayı indirin.

Mobil uygulamayı telefonunuza yükleyin ve İnternet seçeneğine basın.

Sisteme kayıtlı olan telefon numaranız, e-posta adresiniz veya T.C. kimlik numaranız ile uygulamaya giriş yapın.

Uygulama içinden Kullanıcı Ayarları bölümüne girin ve Modem veya ADSL Şifre Değiştir seçeneğine basın.

Doğrulama için önce eski WiFi şifrenizi daha sonra yeni WiFi şifrenizi yazarak işlemi kaydedin.

“Telefondan Modem Şifresi Değiştirme” üzerine 10 yorum

 1. Aramaya 192.168.l.l yazıyorum fakat Google arama sonucları karşıma çıkıyor modeme bağlanıyorum lütfen yardımcı olun

  Cevapla
  • Telefonunuzun internet tarayıcısını açın ve adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak giriş yapın. Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri yazımızı inceleyerek modem giriş bilgilerini öğrendikten sonra Telefondan Modem Şifresi Değiştirme yazımızda yer alan talimatları uygulayın.

   Cevapla
 2. Kullanici adı ve şifreyi kabul etmiyor yanlış diyor ne yapmam gerekiyor acaba?
  Daha önce böyle bir sorun ile karsilasmamistim

  Cevapla

Yorum yapın