Modem Arayüz Şifresini DeğiştirmeModem Arayüz Şifresini Değiştirme neden önemlidir? Tüm modemlerin bir arayüz sayfası vardır ve bu arayüz sayfasına girmek için bir kullanıcı adı ve şifre gerekir. Modem arayüz kullanıcı adını değiştiremezsiniz fakat şifresini değiştirebilirsiniz. Modem arayüzüne girerek modemin wifi şifresini ve modem ile ilgili diğer tüm ayarları yapmanız mümkündür. Asıl önemli olan nokta ise modem arayüzüne sadece modem sahinin girmesi gerekir. Tanımadığınız bir kişi modem arayüzüne girerse ister modemin wifi şifresini değiştirir isterse de modemin tüm ayarlarını değiştirerek bağlantı sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu sorunların yaşanmaması için modem arayüz şifresini değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Modem arayüzüne girmek için bir IP adresine ihtiyaç vardır. Bir çok modem markası aynı IP adresini kullansa da bazıları farklı adresler kullanmaktadır. Yaygın olarak 192.168.1.1 IP adresi kullanılır. Arayüz şifresini değiştirmeden önce modeminizin IP adresini, kullanıcı adını ve şifresini öğrenmeniz gerekmektedir.

Modem Arayüz Şifresini Değiştirme

Bir çok modem markasında modem arayüzüne giriş yapma ekranında, kullanıcı adı ve şifreyi girdikten hemen sonra karşınıza modem arayüz şifresi değiştirme ekranı çıkar. Bu ekranda şifre ve şifre doğrulama alanına yeni arayüz şifresini yazarak uygula butonuna basın. Daha önceden “Atla” butonuna basarak bu aşamayı geçtiyseniz modem arayüzünde yer alan ayarlar kısmından modem arayüz şifresini değiştirebilirsiniz.

Modem arayüz şifresini değiştirmek için ihtiyacınız olan bilgiler şu şekildedir: Modem IP adresi, kullanıcı adı ve şifresi. Arayüz şifresi değiştirme işleminden önce aşağıdaki linkleri kullanarak modeminizin IP adresi, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bir yere not alın.

Modem IP Adresi Bulma >> Detaylı Anlatım

Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri >> Detaylı Anlatım

Tarayıcının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak arama yapın. Açılan ekranda sizden bir kullanıcı adı ve şifre istenecektir bu bilgileri girerek “Giriş” butonuna basın. Açılan ilk ekranda sizden yeni modem arayüz şifresini belirlemeniz istenecektir. Güvenliğiniz için bulunması zor bir arayüz şifresi belirleyin ve şifrenizi unutmamak için bir yere not edin. Daha sonra “Kaydet” butonuna basarak modem arayüz şifrenizi kaydedin.

Modem Arayüz Şifresini DeğiştirmeModem Arayüz Şifresi Değiştirme Detaylı Anlatım

Arayüze ulaşmak için 192.168.1.1 IP adresini kullanın. Eğer modeminizin IP adresi, kullanıcı adı ve şifresi doğru değil ise
Modem IP Adresi BulmaModem Kullanıcı Adı ve Şifreleri yazılarımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Daha sonra IP adresi ile modem arayüzüne giriş yapın.

Modem arayüzünden Ayarlar/Bakım/Onarım seçeneğine tıklayın.

Kullanıcı/Hesap seçeneğine tıklayın.

Eski arayüz şifrenizi doğruların ve yeni şifrenizi belirleyerek kaydet/uygula butonuna basın.

Böylelikle modem arayüz şifresini değiştirmiş oldunuz. Artık sadece siz modem arayüzüne giriş yaparak ister wifi şifresiniz isterseniz de modem ile alakalı tüm ayarları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Yorum yapın