Modem Arayüz Şifresini Değiştirme neden önemlidir? Tüm modemlerin bir arayüz sayfası vardır ve bu arayüz sayfasına girmek için bir kullanıcı adı ve şifre gerekir. Modem arayüz kullanıcı adını değiştiremezsiniz fakat şifresini değiştirebilirsiniz. Modem arayüzüne girerek modemin wifi şifresini ve modem ile ilgili diğer tüm ayarları yapmanız mümkündür. Asıl önemli olan nokta ise modem arayüzüne sadece modem sahinin girmesi gerekir. Tanımadığınız bir kişi modem arayüzüne girerse ister modemin wifi şifresini değiştirir isterse de modemin tüm ayarlarını değiştirerek bağlantı sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu sorunların yaşanmaması için modem arayüz şifresini değiştirmenizi tavsiye ederiz. Modem arayüzüne girmek için bir IP adresine ihtiyaç vardır. Bir çok modem markası aynı IP adresini kullansa da bazıları farklı adresler kullanmaktadır. Yaygın olarak 192.168.1.1 IP adresi kullanılır. Arayüz şifresini değiştirmeden önce modeminizin IP adresini, kullanıcı adını ve şifresini öğrenmeniz gerekmektedir.

Modem arayüz şifresi değiştirme işlemini giriş ekranın yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Modem Arayüz Şifresini Değiştirme

Modem arayüz şifresini değiştirmek için modem IP adresini tarayıcının adres çubuğuna yazın ve ENTER tuşuna basın. Daha sonra modem kullanıcı adı ve şifresini yazarak giriş yapın. Karşınıza çıkan ilk ekrandan yeni arayüz şifresini belirleyerek kaydet butonuna basın.

Arayüze ulaşmak için 192.168.1.1 IP adresini kullanın. Eğer modeminizin IP adresi, kullanıcı adı ve şifresi doğru değil ise bu linke tıklayarak öğrenenin. Daha sonra IP adresi ile modem arayüzüne giriş yapın.

Daha sonra modem arayüzünden Ayarlar/Bakım/Onarım seçeneğine tıklayın.

Kullanıcı/Hesap seçeneğine tıklayın.

Eski arayüz şifrenizi doğruların ve yeni şifrenizi belirleyerek kaydet/uygula butonuna basın.

Yorum yapın