Modem Resetleme, yani modem sıfırlama işlemi ne için önemlidir ve neden yapılır? Modem resetleme aslında bir çok sorunu kısa yoldan çözmenizi sağlar. Örnek olarak modem arayüzüne giriş yapamıyor olabilirsiniz, modeminizin bağlantı sorunları olabilir. Bunlar gibi sorunları çözmek için modem resetleme yapılabilir.

Modemi sıfırladıktan sonra internete bağlanmak için tekrar kurulum yapmanız gerekebilir fakat internet sağlayıcı firmaların bazı modemlerinde kurulum otomatik olarak yapılmaktadır. Eğer ki kurulum otomatik olarak yapılmazsa internet sağlayıcı firmayı (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Türknet vb.) arayın ve modem kurulumu yapmak istediğinizi söyleyin. Sizlere yardımcı olacaklardır.

Modem resetleme işlemi 10-20 saniye sürecek kadar basit bir işlemdir. Modemin arkasında kablo girişleri bulunmaktadır. Bu girişlerin yanında iğne ucu girecek büyüklükte bir delik bulunmaktadır. Bu deliğe bir kalem veya iğne yardımıyla 10-20 saniye kadar basılı tutun. Bu sırada modem ışıklarını takip edin ve tüm ışıklar yanıp sönmeye başlayınca basmayı bırakın. Bu işlemin sonucunda modemine reset atmayı başardınız. Artık tüm bilgileriniz sıfırlandı ve modemin bağlantı sorunları düzeldi.

Modem Resetleme
Modem Resetleme

Modem Reset Düğmesi Öğrnekleri:

Modem Resetleme

Modemi resetlediğiniz için servis sağlayıcı firma bilgileri, wifi adı ve şifresi gibi bilgiler sıfırlanacak bu yüzden internet bağlantınız kopacaktır. Modemin wifi şifresi arka yüzünde yer alan sayı ve rakamlardan oluşan karışık yazıdır. Bu şifreyi kullanarak modeme bağlanabilirsiniz. İnternet sağlayıcı firmanın bağlantı bilgilerini biliyorsanız modem arayüzüne giriş yaparak modem kurulumu yapmanız gerekir. Modem arayüzüne girmeyi bilmiyorsanız 192.168.1.1 IP adresini deneyin. Bu IP adresi bir çok modem markası tarafından kullanılır. Modeminizin IP adresini, kullanıcı adı ve şifresini öğrenmek için tıklayın. Eğer internet sağlayıcı firmanın bağlantı bilgilerini bilmiyorsanız müşteri hizmetlerini arayın ve modem kurulumu yapmak istediğinizi söyleyerek bağlantı bilgilerini alın. Böylelikle modem kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Kurulumun ardından internet erişimini sağlamış olacaksınız. Artık modeme bir wifi adı ve wifi şifresi belirleyebilirsiniz. Modem WiFi Şifresi Değiştirme yazımızı okuyarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Yorum yapın