Modem ResetlemeModem Resetleme nedir ve nasıl yapılır? Modem resetleme, modemin fabrika ayarlarına dönmesi demektir. Modem resetlendikten sonra yapılan tüm işlemler sıfırlanır. Örnek olarak modem wifi şifresi, wifi modem adı, modem arayüz giriş şifresi, dns ve güvenlik ayarları gibi. Bunların dışında modemin bağlantı ayarlarında sorun yaşandığı zamanlarda da modeme reset atılabilir. Reset atmak bir çok sorunu çözmeye yardımcı olur. Modem arayüz şifresini unuttuğunuz taktirde wifi şifresini değiştirmeniz mümkün değildir bu gibi durumlara modeme reset atmak gerekir.

Ayrıca unutmayın ki modeme reset attıktan sonra modeme bağlı olan tüm cihazların bağlantısı kopar. Bir ethernet kablosu veya wifi ile modeme yeniden bağlanıp işlemlerinize o şekilde devam etmelisiniz.

Modemi resetlemeden önce fişten söküp 10 saniye bekledikten sonra tekrar fişe takın. Bu yöntem bazı sorunları düzeltebilir.
Modeme reset attıktan sonra, modem adı ve modem şifresi, modem arayüz şifresi, port yönlendirme bilgileri, güvenlik duvarı ayarları, daha önce yaptığınız dns ayarları, servis sağlayıcı bilgileri gibi ayarlar sıfırlanacaktır. Yani kısaca modem fabrika ayarlarına geri dönecektir. Bu sebepten dolayı bu bilgileri bir yere kaydetmelisiniz.

Modemi sıfırladıktan sonra internete bağlanmak için tekrar kurulum yapmanız gerekebilir fakat internet sağlayıcı firmaların bazı modemlerinde kurulum otomatik olarak yapılmaktadır. Eğer ki kurulum otomatik olarak yapılmazsa internet sağlayıcı firmayı (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Türknet vb.) arayın ve modem kurulumu yapmak istediğinizi söyleyin. Size gerekli modem kurulum bilgilerini söyleyeceklerdir.

Modem Nasıl Resetlenir? Fabrika Ayarlarına Döndürme

Modem resetleme işlemi 10-20 saniye sürecek kadar basit bir işlemdir. Modemin arkasında kablo girişleri bulunmaktadır. Bu girişlerin yanında iğne ucu girecek büyüklükte bir delik bulunmaktadır. Bu delik modeme reset atmanızı sağlar. Bir kalem veya iğne yardımıyla deliğe 10-20 saniye kadar basılı tutun. Bu sırada modem ışıklarını takip edin ve tüm ışıklar yanıp sönmeye başlayınca basmayı bırakın. Bu işlemin sonucunda modeminize reset atmayı başardınız. Artık tüm bilgileriniz sıfırlandı ve modemin bağlantı sorunları düzeldi.

Modem resetleme işleminden sonra yapacağınız işlemler için yazımızın devamını okuyun.

Modem Resetleme
Modem Resetleme
Her modemin reset düğmesi farklı yerde olabilir bu yüzden aşağıdaki modem reset düğmesi örneklerini inceleyin.Modem Reset Düğmesi Öğrnekleri:

Modem Resetleme

Modem Resetlemeden Sonra Yapılacak İşlemler

Modemi resetlediğiniz için servis sağlayıcı firma bilgileri, wifi adı ve şifresi gibi bilgiler sıfırlanacak bu yüzden internet bağlantınız kopacaktır. Modemin wifi şifresi arka yüzünde yer alan sayı ve rakamlardan oluşan karışık yazıdır. Bu şifreyi kullanarak modeme bağlanabilirsiniz. İnternet sağlayıcı firmanın bağlantı bilgilerini biliyorsanız modem arayüzüne giriş yaparak modem kurulumu yapmanız gerekir. Modem arayüzüne girmeyi bilmiyorsanız 192.168.1.1 IP adresini deneyin. Bu IP adresi bir çok modem markası tarafından kullanılır. Modeminizin IP adresini, kullanıcı adı ve şifresini öğrenmek için tıklayın. Eğer internet sağlayıcı firmanın bağlantı bilgilerini bilmiyorsanız müşteri hizmetlerini arayın ve modem kurulumu yapmak istediğinizi söyleyerek bağlantı bilgilerini alın. Böylelikle modem kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Kurulumun ardından internet erişimini sağlamış olacaksınız. Artık modeme bir wifi adı ve wifi şifresi belirleyebilirsiniz. Modem WiFi Şifresi Değiştirme yazımızı okuyarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Yorum yapın