Modem IP Adresi BulmaModem IP adresleri nedir ve ne için kullanılır? Yazımıza öncelikle bu sorunun cevabını vererek başlayalım. Modem IP adresleri, sayı (123) ve nokta (.) işaretinden oluşur bunların dışında hiç bir karakter kullanılamaz. Ayrıca modem arayüzüne giriş yapmak için kullanılır. IP adresi ile modem arayüzüne giriş yaparak modeme bağlı olan cihazları görebilir, modem wifi şifresini değiştirebilir, modem dns ve güvenlik ayarlarını yapabilirsiniz.

Modemin arayüzüne giriş yapmak için modemin IP adresini bilmeniz gerekmektedir. Eğer IP adresini bilmiyorsanız öğrenmenin birden fazla yöntemi vardır. Bu yazımızda modem IP adresini kolayca bulmanın yöntemlerini anlatacağız.

Bir çok modem markası 192.168.1.1 IP adresini kullanır fakat alternatif olarak 192.168.1.2 – 192.168.2.1 IP adresleri de kullanılabilir. Yazımızın devamında Modem IP adresi bulma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Dünya çapında en çok kullanılan Modem IP Adresleri:

192.168.1.1192.168.1.2192.168.2.1192.168.0.1192.168.10.110.0.0.1192.168.1.254

Yukarıda yer alan IP adresleri genellikle tüm modem markalarının kullandığı IP adresidir. Sizin de kullandığınız modemin IP adresi büyük olasılıkla bu IP adreslerinden biridir. Eğer bu adresler ile modem arayüzüne bağlanmada sorun yaşarsanız aşağıdaki listeyi inceleyin ve ardından yazımızın devamında yer alan Bilgisayardan Modem IP Adresi Bulma ve Akıllı Telefondan Modem IP Adresi Bulma başlıklı yazıları inceleyerek modem IP adresinizi doğru bir şekilde öğrenin.

Bilgisayardan Modem IP Adresi Bulma

Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve karşınıza çıkan ekrandaki arama bölümüne CMD yazın ve ENTER tuşuna basın.ipconfig yazın ve ENTER tuşuna basın. Varsayılan Ağ Geçidi / Default Gateway yazan yerdeki sayılar, Modeminizin IP adresidir.

Akıllı Telefondan Modem IP Adresi Bulma

Modem IP adresini, telefondan da öğrenmeniz mümkündür. Aşağıda yer alan anlatım IOS (Apple) cihazlar için geçerlidir. Andriod cihazlarda modem IP adresi bulma için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.


Akıllı telefonunuzun ayarlar sekmesinden Wifi seçeneğine basın.

Bağlı olduğunuz modemin üzerine basın.

Yöneltici bölümünde yazan numara, modeminizin IP adresidir.

Android cihazlarda IP adresi öğrenme için Play Store üzerinden Wifi Analyzer isimli uygulamayı indirerek bağlı olduğunuz modemin IP adresini öğrenebilirsiniz

“Modem IP Adresi Bulma” üzerine 10 yorum

 1. Benim bilgisayarım arızalı olduğu için arkadaşımın bilgisayarından modem arayüzüne girmeye çalışıyorum fakat sayfa bulunamadı hatası alıyorum sebebi nedir?

  Cevapla
  • Bu sorunun bir çok nedeni olabilir. İlk olarak modemin çalıştığından ve modeme bağlı olduğunuzdan emin olun. Bağlantıda sorun yoksa farklı bir IP adresi kullanarak giriş yapmayı deneyin örnek olarak; 192.168.1.2 – 192.168.2.1 – 192.168.1.0 bu IP adresleri de işe yaramazsa Modem Arayüzüne Girme Sorunu Nasıl Çözülür? yazımızı inceleyebilirsiniz.

   Cevapla
 2. ipconfig yazdıktan sonra açılan siyah ekrandaa default gateway yazan kısımda rakamlar yok gözükmüyor sebebi nedir acaba? göremedim IP adresini.

  Cevapla
  • Normal şartlarda modeme bağlıysanız IP adresi komut istemi ekranında gözükmesi gerekir. Modeme bağlı olduğunuza eminseniz yazımızın üst kısmında bulunan IP adreslerini sırasıyla adres çubuğuna yazarak deneyin.

   Cevapla

Yorum yapın