Modem İnternet Işığı Kırmızı Yanıyor?

Modem üzerinde yer alan “İnternet” ışığı yeşil renkte yandığında internete bağlı olduğunuz anlamına gelir. Eğer internet ışığınız kırmızı renkte sabit yanıyorsa veya hiç yanmıyorsa modem internete bağlı değildir. Bu sorun modemden, modem kablolarından veya internet sağlayıcı firmadan kaynaklanıyor olabilir.

Size vereceğimiz talimatları uygulayarak modem üzerinde kırmızı yanan internet ışığını yeşile çevirebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken şey modemin arkasındaki tüm kabloları sökün 15-20 saniye bekledikten sonra geri takın ve 5-10 dakika kadar bekleyin. Bu süre içinde internet ışığınız yeşil renk yanmazsa yazımızın devamında yer alan diğer çözüm yöntemlerini inceleyin.

İnternet Işığı İnternet Bağlantısı
Yeşil Yanıyor Var
Kırmızı Yanıyor Yok
Yanmıyor Yok

Çözüm Yöntemleri

İnternet ışığının kırmızı yanmasını sebeplerinden biri internet fatura borcudur. Son ödeme tarihi geçen bir faturanız bulunuyor ise internet sağlayıcı firma internetinizi kısıtlamış veya kesmiş olabilir.

Eğer modeme reset attıysanız veya modemi yeni alıp ilk defa açtıysanız modem kurulumu yapmanız gerekebilir. Modem kurulumu yapılmadığı için internet ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyor olabilir. Bazı modem çeşitlerinde kurulum otomatik olarak yapılmaktadır eğer sizde kurulum bir kaç dakika içinde yapılmadıysa kendiniz modem kurulumu yapmalısınız. İnternet servis sağlayıcı firmayı arayarak bağlantı bilgilerini alabilir ve 192.168.1.1 modem arayüz sayfasına girerek modem kurulumu yapabilirsiniz. Modem kurulumu hakkında detaylı bilgi almak için Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İnternet ışığının yanmaması veya kırmızı yanmasının bir diğer sebebi de internet fatura borcundan kaynaklanabilir. Eğer internet faturasının son ödeme günü geçmesine rağmen ödeme yapmadıysanız, servis sağlayıcı firma interneti kesebilir. Bu durumda internet ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyor olabilir.

İnternet servis sağlayıcı firmalarından (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi.) kaynaklanan sorunlardan dolayı internet ışığınız yanmıyor veya kırmızı yanıyor olabilir. Bazı durumlarda internet sağlayıcı firmalar alt yapı çalışmaları ve teknik çalışmalar yapıyor olabilir ayrıca bunun dışında size gönderilen internet bağlantısında da sorun yaşanmış olabilir. Bu durumlarda internet servis sağlayıcı firmanın müşteri hizmetlerini arayarak sorun yaşadığınızı belirtin. Müşteri hizmetleri size sorunun neyden kaynaklandığını söyleyecektir gerekirse evinize teknik ekip gönderip sorunu daha kolay çözmenize yardımcı olacaklardır.

Son olarak yaptığınız tüm işlemlere rağmen modemin internet ışığı yanmıyor veya tüm ışıkları yanmıyor ise büyük olasılıkla modeminiz bozulmuştur. Bu durumda modemi satın aldığınız yere başvurun. Eğer modemin garantisi devam ediyorsa ücretsiz olarak tamir veya modem değişikliği yapacaklardır. Garanti süresi dolmuşsa yeni bir modem satın almanız gerekecektir.

Modem internet ışığının kırmızı yanması sorunu çözmek için sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Farklı konularda sorun yaşarsanız yorum yazabilir veya iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Diğer konular hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linklerden diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

“Modem İnternet Işığı Kırmızı Yanıyor” üzerine 2 yorum

    • Çözüm yöntemlerimizden hiç biri işe yaramadıysa internet sağlayıcı firma ile alakalı bir sorun var demektir. Bu durumda kullandığınız internet firmasının müşteri hizmetlerini arayın ve sorunu bildirin.

      Cevapla

Yorum yapın