Yeni bir modem satın aldıysanız veya modeme reset attıysanız Modem Kurulumu yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda modeminizi daha kutusundan çıkarmadığınızı varsayarak en baştan detaylı bir şekilde anlatacağız. Eğer modemi firma görevlileri evinizde modemin kablolarını takmışsa veya kendiniz takıp modemi çalışır hale getirdiyseniz yazımızın bu kısmını atlayabilirsiniz.

Modem kurulumu tamamlandığı zaman internet erişimi sağlayacaksınız ve bunun dışında modem arayüzünden tüm modem ayarlarını yapabileceksiniz. Örnek olarak modem arayüzünde, modeme bağlı olan tüm cihazları görebilir ve modem wifi adını veya wifi şifresini değiştirebilirsiniz.

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem kurulumu yapmak için öncelikle modeme wifi veya ethernet kablosu ile bağlı olmanız gerekmektedir. Daha sonra Modem IP adresi, kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Genellikle modem IP adresleri 192.168.1.1 şeklindedir. Aşağıda yer alan yazılarımızdan modem IP adresini, kullanıcı adı ve şifresini öğrenebilirsiniz.

Modem IP Adresi Bulma detaylı anlatım.

Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri detaylı anlatım.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra, WAN Ayarları, Kurulum, Hızlı Kurulum, ADSL Ayarları seçeneklerinden birine tıklayın ve protokol kısmında PPPoE ve/veya PPPoA şeklinde seçim yapın. Daha sonra internet sağlayıcı firmadan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girin. (Örnek olarak: ornek@ttnet)

Bu aşamalardan sonra modeme bir wifi şifresi belirleyin ve ayarlarınızı kaydedin. Modem kurulumu işlemini daha detaylı öğrenmeniz için aşağıda yer alan videoları veya linkleri kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki listede bazı modem markalarının kurulum aşamaları adım adım anlatılmaktadır.

Yorum yapın