Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?Yeni bir modem satın aldıysanız veya modeme reset attıysanız Modem Kurulumu yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda modeminizi daha kutusundan çıkarmadığınızı varsayarak en baştan detaylı bir şekilde anlatacağız. Eğer modemi firma görevlileri evinizde modemin kablolarını takmışsa veya kendiniz takıp modemi çalışır hale getirdiyseniz yazımızın bu kısmını atlayabilirsiniz.

Modem Kurulumu Nedir?
Modem kurulumu, internet servis sağlayıcı firmanın size gönderdiği interneti kullanabilmeniz için modemin servis sağlayıcı firma bilgileri ile kurulması gerekmektedir. Yani modem kurulumu, servis sağlayıcı firma ile modemin birbirleriyle eşleşerek internet erişimini sağlaması demektir.

Modem kurulumu tamamlandığı zaman internet erişimi sağlayacaksınız ve bunun dışında modem arayüzünden tüm modem ayarlarını yapabileceksiniz. Örnek olarak modem arayüzünde, modeme bağlı olan tüm cihazları görebilir ve modem wifi adını veya wifi şifresini değiştirebilirsiniz.

Modem Kabloları Nereye Takılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modemi kutusundan çıkardıktan sonra öncelikle güç adaptörünün bir ucunu prize, diğer ucunu da modemin arkasında yer alan Power girişine takın. Power girişi genellikle küçük yuvarlak şekildedir.

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bazı modemlerin yanında gelen küçük Splitter kutusu verilir. Eğer bu kutu var ise tek giriş olan tarafa telefon hattını takın, çift giriş olan tarafta ise modem yazan modem, telefon yazan yere ise sabit telefon kablosunu takın. Eğer arkasında internet ve telefon girişleri bulunuyorsa splitter’ı kullanamdan direk olarak modemin arkasındaki girişleri kullanın.Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modemin arkasında yer alan ethernet girişi, interneti kablolu bir şekilde kullanmanızı sağlar. Örnek olarak bilgisayar, televizyon, oyun konsolu gibi aletlerde internet kullanmak için ethernet kablosunu modemde yer alan ethernet girişine takın.

Modem Kurulumu

Modem kurulumu yapmak için öncelikle modeme wifi veya ethernet kablosu ile bağlı olmanız gerekmektedir. Daha sonra Modem IP adresi, kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Genellikle modem IP adresleri 192.168.1.1 şeklindedir. Aşağıda yer alan yazılarımızdan modem IP adresini, kullanıcı adı ve şifresini öğrenebilirsiniz.

Modem IP Adresi Bulma detaylı anlatım.

Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri detaylı anlatım.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra, WAN Ayarları, Kurulum, Hızlı Kurulum, ADSL Ayarları seçeneklerinden birine tıklayın ve protokol kısmında PPPoE ve/veya PPPoA şeklinde seçim yapın. Daha sonra internet sağlayıcı firmadan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girin. (Örnek olarak: ornek@ttnet)

Bu aşamalardan sonra modeme bir wifi şifresi belirleyin ve ayarlarınızı kaydedin. Modem kurulumu işlemini daha detaylı öğrenmeniz için aşağıda yer alan videoları veya linkleri kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki listede bazı modem markalarının kurulum aşamaları adım adım anlatılmaktadır.

Yorum yapın