Modem WiFi Şifresi DeğiştirmeModem WiFi şifresini unutmuş olabilirsiniz veya istemediğiniz kişiler modeme bağlı olabilir bunun gibi sebeplerden dolayı modem WiFi şifresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Modem IP adresi ve modem arayüzü kelimelerini daha önce duymadıysanız önce onlardan bahsedelim. Eğer anlamlarını biliyorsanız yazımızın bu kısmını okumadan geçebilirsiniz.

Modem IP adresi 192.168.1.1 gibi sadece rakam (123) ve nokta (.) işaretinden oluşan karakter grubudur. Bir çok modem markası 192.168.1.1 IP adresini kullanırken bazıları da 192.168.2.1 – 192.168.1.2 IP adreslerini kullanır. Ne yapılırı bu IP adresleri ile? Bu IP adresleri ile modem arayüzüne giriş yapılır aslında sorunun cevabı bu kadar sade ve öz. Yani kısacası internet tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak “ENTER” tuşuna bastığınızda bağlı olduğunuz modemin arayüz sayfasına ulaşmış oluyorsunuz.

Tabi ki modem WiFi şifresini değiştirmek için modem arayüzüne ulaşmak yeterli olmuyor. Bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olacak. Bu kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzüne girişinizi tamamlayacaksınız. Hiç merak etmeyin sitemizde tüm modemlerin IP adresleri, kullanıcı adları ve şifreleri bulunmaktadır. Öncelikle aşağıdaki linklerden modeminizin IP adresini, kullanıcı adı ve şifresini öğrenin.

Modem IP Adresi Bulma >> Detaylı Anlatım

Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri >> Detaylı Anlatım

Modem Wifi şifresi değiştirme işleminden önce bilgisayarınızın ethernet kablosu yada WiFi aracılığı ile modeminize bağlı olması gerekmektedir. WiFi şifrenizi hatırlamıyorsanız ethernet kablosu ile bilgisayarınızı modeme şifresiz bir şekilde bağlayabilirsiniz.

Aşağıda yer alan listeden de modem markanızı, IP adresini, kullanıcı adını ve şifresini öğrenebilirsiniz.

Listeden bulduğunuz IP adresi doğru değil ise komut istemi yöntemi ile modem IP adresini bulmanız mümkündür.

Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve karşınıza çıkan ekrandaki arama bölümüne CMD yazın ve ENTER tuşuna basın.

Karşınıza çıkan siyah ekrana ipconfig yazın ve ENTER tuşuna basın.

Varsayılan Ağ Geçidi . . . . : 192 . 168 . 1 . 1 yada Default Gateway satırından IP adresini öğrenebilirsiniz.

Modem IP adresi, kullanıcı adı ve şifrenizi öğrendiğinize göre artık Modem WiFi Şifresi Değiştirme işlemine geçebiliriz.

Modem WiFi Şifresi Değiştirme Videolu Anlatım


Modemlerin arkasında yer alan şifre fabrikasyon şifrelerdir. Bu şifreyi değiştirmek güvenlik açısından önemlidir. Yeni modem şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır ve şifrenizde büyük/küçük harf ve sayı kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde şifrenin bulunabilme ihtimalini zorlaştırmış olursunuz. Şifrenizi bir kaç ayda bir değiştirmenizi öneririz. • IP adresi, kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra Ağ Ayarları / Wireless Settings bölümüne girin.
 • Modem adını değiştirmek isterseniz WiFi Adı (SSID) bölümünden yeni modem adını belirleyebilirsiniz.
 • Modem şifresi değiştirmek için WPA-PSK/WPA2-PSK seçeneğini seçin ve yeni şifrenizi belirleyerek KAYDET butonuna basın.

WiFi Şifresi Değiştirme Resimli Anlatım

1. Adım 2. Adım 3. Adım
Modem WiFi Şifresi Değiştirme

Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve enter tuşuna basın.

192.168.1.1

Modem arayüz kullanıcı adı ve şifresini yazarak giriş yapın.

Kablosuz Ağ Ayarları bölümünde yer alan Kablosuz Seçeneğine tıklayın.

4. Adım 5. Adım 6. Adım

SSID Modem Adı bölümünden yeni modem adınızı belirleyin.

WPA-PSK/WPA2-PSK şifreleme türünü seçin ve yeni şifrenizi belirleyin

Modem WiFi Şifresi Değiştirme

İşlemlerinizi Kaydetmeyi Unutmayın!

Modem WiFi Şifremi Değiştiremiyorum?

Modem şifrenizi değiştirmeye çalışırken bazı hatalarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Örnek olarak modem IP adresi hatalı olabilir, arayüz kullanıcı adı ve şifresi hatalı olabilir, modeme bilgisayar veya telefonla bağlı olmayabilirsiniz ve modem çalışmıyor/ışıkları yanmıyor olabilir.

Endişelenmeyin tüm bu sorunları çözüme kavuşturmak için sizlere yardımcı olacağız.

1 – Öncelikle modemin çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Modemin üzerinde yer alan Power, WLAN (WiFi), WAN ve (Kullanıyorsanız) Ethernet ışıklarının yanıp yanmadığını kontrol edin. Bazı modemlerin arkalarında WLAN aktif/devre dışı tuşu bulunmaktadır. WLAN ışığı yanmıyorsa o tuşa basarak aktif edebilirsiniz. Eğer diğer ışıklar yanmıyorsa modem büyük olasılıkla arızalıdır. Teknik servisi aramadan önce modemi fişten söküp tekrar takın sorun düzelmezse modeme reset atmayı deneyin.

2 – Sonraki aşamada modem şifrenizi bilgisayardan değiştirecekseniz bilgisayar ile, telefondan değiştirecekseniz telefon ile, Ethernet kablosu veya WiFİ aracılığıyla modeme bağlı olmalısınız.

3 – Modeme bağlı olduğunuzdan eminseniz Tarayıcının adres çubuğuna yazdığınız IP adresi hatalı olabilir. Modem markaları genellikle 192.168.1.1 IP adresini kullanır eğer bu adresle bağlanamazsanız 192.168.1.2 – 192.168.2.1 – 192.168.1.0 – 192.168.0.1 IP adreslerini deneyin. Eğer hala modem arayüzüne ulaşamıyorsanız bilgisayarın Komut İstemi bölümüne ipconfig yazıp aratın. Varsayılan Ağ Geçidi / Default Gateway kısmında yazan IP adresi modeminizin IP adresidir.

4 – Modem arayüzüne giriş yaparken sizden kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Kullanıcı adı admin, şifre ise genelikle 1234, ttnet, turktelekom, superonline, vodafone gibi kolay karakterlerden oluşur. Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri yazımızı inceleyerek modeminizin giriş bilgilerini öğrenebilirsiniz. Eğer daha önce modem arayüz şifresini değiştirip şifreyi unuttuysanız Modem Resetleme yazımızı okuyarak modeme reset atmalısınız. Bu işlemden sonra fabrikasyon kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

5 – Sitemizin yorum veya iletişim bölümünü kullanarak bizlere ulaşabilir sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz. 24 içinde geri dönüş sağlayacağız.

“Modem WiFi Şifresi Değiştirme” üzerine 4 yorum

 1. modem arayüze girerken şifre yanlış hatası alıyorum ne yazsam açılmıyor yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • 1234, ttnet, admin, vodafone, superonline şifrelerini deneyin veya şifre kısmını boş bırakarak giriş yapmayı deneyin. Eğer daha önceden modem arayüz şifresini değiştirdiyseniz ve unuttuysanız modeme reset atmanız gerekecek. Bu işlem için Modem Resetleme yazımızı inceleyin. Şifreyi değiştirmediyseniz Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri yazımızı inceleyerek modem şifrenizi öğrenin.

   Cevapla

Yorum yapın