Modem WiFi Şifresi Değiştirme

Modem WiFİ şifresini değiştirmek istiyorsanız ilk olarak kullandığınız modemin IP adresini bilmeniz gerekir. IP adresleri, modem arayüzünde oturum açmak için kullanılan, sadece sayı ve nokta işaretinden oluşan adreslerdir. IP adresinin dışında bir de modem arayüz kullanıcı adı ve şifresine ihtiyaç vardır. Bu kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzünde oturum açabilirsiniz.Bu yazımızda, modem WiFi şifresi değiştirme işleminin dışında modem IP adresi nasıl bulunur, modem kullanıcı adı ve şifresi nasıl öğrenilir ve modem arayüzüne nasıl giriş yapılır gibi konulardan da bahsedeceğiz.

Öncelikle aşağıdaki IP adreslerini deneyin. Modeminizin IP adresi bunlardan biri olabilir.

192.168.1.1

192.168.1.2

192.168.2.1

192.168.0.1

192.168.10.1

192.168.1.254

Modeminizin IP adresi yukarıdakilerden biri değilse Modem IP adresi Bulma yazımızı inceleyin ve modeminizin IP adresini öğrenin.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi modem Wifi Şifresi değiştirmek için modem arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için sizden bir kullanıcı adı ve şifre istenmektedir. Modem Şifreleri yazımızı inceleyerek modeminizin kullanıcı adı ve şifre bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Modem Arayüzünde Nasıl Oturum Açılır

Modem arayüzünde oturum açmak istiyorsanız herhangi bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanabilirsiniz. Modem arayüzüne sadece internet tarayıcısı ile giriş yapılır. Bu sebepten dolayı internet tarayıcınızı (Chrome, Safari, Mozilla vb.) açın ve en yukarıda yer alan adres çubuğuna modeminizin IP adresini yazın ve aratın. IP adresinin başına veya sonuna www, com gibi ifadeler eklemeyin. Adres çubuğuna yazmanız gereken tek şey sayı (192) ve nokta (.) işareti olmalıdır.

192.168.1.1

Karşınıza çıkan ekran modem arayüz kullanıcı adı ve şifre girme ekranıdır. Bu ekranda modeminizin kullanıcı adını ve şifresini girerek giriş yapın.

Sizi aşağıdaki gibi bir sayfa karşılayacaktır ve bu sayfa modem arayüz sayfasıdır.

Modem arayüz sayfasında bir çok ayarı yapabilmeniz mümkündür. Örnek olarak modem wifi şifresi veya wifi adı değiştirme, modem dns ayarları, güvenlik ve güncellemeler gibi bir çok ayarı bu sayfadan yapabilirsiniz.

Modem WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir

Sıradaki işlemimiz modem WiFi şifresi değiştirme. Modem arayüzüne giriş yapmanızın ardından sol menü veya alt menüde yer alan Ağ, Bağlantı veya Ağ ayarı sekmesine, ardından kablosuz veya kablosuz ağ seçeneğine basın. Açılan ekranda SSID bölümünü bulun ve oraya modemin wifi listesinde gözükmesini istediğiniz adı girin. SSID Şifre (Password) yazan kısma ise modem WiFi şifresini girin ve kaydet butonuna basın.

Daha iyi anlamanız için aşağıdaki resimli ve videolu wifi şifre değiştirme anlatımlarını inceleyebilirsiniz.

1. Adım 2. Adım 3. Adım
Modem WiFi Şifresi Değiştirme

Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve enter tuşuna basın.

192.168.1.1

Modem arayüz kullanıcı adı ve şifresini yazarak giriş yapın.

Kablosuz Ağ Ayarları bölümünde yer alan Kablosuz Seçeneğine tıklayın.

4. Adım 5. Adım 6. Adım

SSID Modem Adı bölümünden yeni modem adınızı belirleyin.

WPA-PSK/WPA2-PSK şifreleme türünü seçin ve yeni şifrenizi belirleyin

Modem WiFi Şifresi Değiştirme

İşlemlerinizi Kaydetmeyi Unutmayın!

Modem WiFi Şifremi Değiştiremiyorum

Modem WiFi şifresini değiştirmeye çalışırken sorun yaşıyorsanız bunun bir çok sebebi olabilir. İlk olarak aşağıdaki linke tıklayarak modem arayüzüne giriş yapma adımlarını detaylı olarak incelemelisiniz. Modem arayüzüne giriş yapmayı başardıysanız yazımızı baştan tekrar inceleyerek modem wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

“Modem WiFi Şifresi Değiştirme” üzerine 4 yorum

  1. modem arayüze girerken şifre yanlış hatası alıyorum ne yazsam açılmıyor yardımcı olur musunuz?

    Cevapla
    • 1234, ttnet, admin, vodafone, superonline şifrelerini deneyin veya şifre kısmını boş bırakarak giriş yapmayı deneyin. Eğer daha önceden modem arayüz şifresini değiştirdiyseniz ve unuttuysanız modeme reset atmanız gerekecek. Bu işlem için Modem Resetleme yazımızı inceleyin. Şifreyi değiştirmediyseniz Modem Kullanıcı Adı ve Şifreleri yazımızı inceleyerek modem şifrenizi öğrenin.

      Cevapla

Yorum yapın