Modem İnternet Işığı Yanmıyor Veya Kırmızı Yanıyor Sorunu ÇözümüModem üzerindeki ışıkların her biri farklı anlamlar ifade eder. Örnek olarak internet ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyorsa internet bağlantınız yok demektir. Bu sorun modemden veya internet servis sağlayıcı firmadan kaynaklanıyor olabilir. Bu yazımızda Modem üzerindeki ışıkların yanmaması veya kırmızı yanmasıyla alakalı çözüm üretecek bazı tavsiyeler vereceğiz.

Öncelikle modemin hangi ışıklarının yanmadığını belirleyin. İlk olarak modemin power/güç ışığına bakın. Eğer power ışığı yanmıyorsa modem çalışmıyordur. Modem adaptörünü güç kablolarını ve fişi taktığınız prizi kontrol edin ve modemin power ışığının yandığından yani modemin çalıştığından emin olun. Artık diğer ışıkların kontrolüne geçebiliriz.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Veya Kırmızı Yanıyor Sorunu Çözümü

Modem üzerindeki internet ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyor ise aşağıdaki işlemleri uygulayın.

İlk olarak modemin çalıştığından emin olduktan sonra prizden sökün ve 10 saniye sonra tekrar prize takıp 2-3 dakika tüm ışıkların yanmasını bekleyin.


Eğer modeme reset attıysanız veya modemi yeni alıp ilk defa açtıysanız modem kurulumu yapmanız gerekebilir. Modem kurulumu yapılmadığı için internet ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyor olabilir. Bazı modem çeşitlerinde kurulum otomatik olarak yapılmaktadır eğer sizde kurulum bir kaç dakika içinde yapılmadıysa kendiniz modem kurulumu yapmalısınız. İnternet servis sağlayıcı firmayı arayarak bağlantı bilgilerini alabilir ve 192.168.1.1 modem arayüz sayfasına girerek modem kurulumu yapabilirsiniz. Modem kurulumu hakkında detaylı bilgi almak için Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.


İnternet ışığının yanmaması veya kırmızı yanmasının bir diğer sebebi de internet fatura borcundan kaynaklanabilir. Eğer internet faturasının son ödeme günü geçmesine rağmen ödeme yapmadıysanız, servis sağlayıcı firma interneti kesebilir. Bu durumda internet ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyor olabilir.


İnternet servis sağlayıcı firmalarından (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi.) kaynaklanın sorunlardan dolayı internet ışığınız yanmıyor veya kırmızı yanıyor olabilir. Bazı durumlarda internet sağlayıcı firmalar alt yapı çalışmaları ve teknik çalışmalar yapıyor olabilir ayrıca bunun dışında size gönderilen internet bağlantısında da sorun yaşanmış olabilir. Bu durumlarda internet servis sağlayıcı firmanın müşteri hizmetlerini arayarak sorun yaşadığınızı belirtin onlar bu durumu çözmenize yardımcı olacaklardır.
Son olarak yaptığınız tüm işlemlere rağmen modemin internet ışığı yanmıyor veya tüm ışıkları yanmıyor ise büyük olasılıkla modeminiz bozulmuştur. Bu durumda modemi satın aldığınız yere başvurun. Eğer modemin garantisi devam ediyorsa ücretsiz olarak tamir veya modem değişikliği yapacaklardır. Garanti süresi dolmuşsa yeni bir modem satın almanız gerekecektir.

Diğer Yazılarımız

Yorum yapın